Blog

Spotify Dinlenme Başına Ne Kadar Veriyor?

Spotify Dinlenme Başına Ne Kadar Veriyor?

Spotify Dinlenme Başına Ne Kadar Veriyor?

Spotify dinleme başına ne kadar veriyor sorusu platform üzerinden kazanç sağlamayı düşünen sanatçılar için önem taşıyor. Spotify dünya genelinde günümüzde en çok kullanılan müzik platformu olarak öne çıkıyor. Ücretli üyeliklerin de oldukça fazla olduğu platformda yer alan sanatçılar ise dinleme başına önemli sayılacak kazançlar elde edebiliyorlar.

Spotify Kimlere Kazanç Sunuyor?

 Spotify dinleme başına kazanç için öncelikle kimlere kazanç sunduğunun anlaşılması yararlı olacaktır. En çok kullanılan müzik dinleme uygulaması olan Spotify, sanatçıların platformda yer almaları ve Spotify için şarkılar üretmeleri adına bir tür destek kapsamında kazanç sunmaktadır. Başka bir deyişle platformda yer alan sanatçılar, dinlenme başına kazanç elde ederek gelir elde etmektedir.

Sanatçılara verilen bu destek hepsi için geçerlidir. Ünlü olan sanatçılar dinlenme sayıları yüksek olduğu için ciddi tutarlar kazanırken başka kanallardan geliri olmayan ve görece daha az üne sahip olan sanatçılar için de yine sunulan bu destek müzik üretiminin devamlılık kazanması adına fayda göstermektedir.

Hem ünlüler hem de geniş kesimler tarafından tanınmayan sanatçılar için sunulan bu destek müzik üretiminin devamlılığını sağladığından önemli olduğundan Spotify’da yer almak sanatçılar için önemli avantajlar sağlıyor.

Spotify Dinlenme Kazancı Ne Kadar?

Spotify algoritması sayesinde dinlenme başına kazanç hesaplaması yapılmaktadır. Bu dinlenmeler ise kullanıcıların dinlemelerine göre belirlenmektedir. Ayrıca dinlemelerin sayılması için belirli bir saniye üzerinde de dinlenme gerekiyor. Bu önlem yanlışlıkla açılan dinlenmelerin önüne geçmek için uygulanıyor.

Bu kapsamda Spotify dinlenme başına kazanç oranları şarkı başına 0,003 ile 0,005 dolar arasında belirleniyor. Bu kapsamda kazancın yüzde 70’i sanatçıya kalan ise Spotify’a gönderiliyor. Sanatçı profilinin Spotify ile yapmış olduğu dağıtım sözleşmesi ve ikamet edilen ülke de fiyatın değişmesine yol açıyor. Aynı zamanda yapılan anlaşmada dinlenmelerin ücretli mi yoksa ücretsiz hesaplardan da mı yapıldığı gibi ek durum özellikleri de bulunabiliyor.

Böylece sanatçılar 1 milyon dinlenmeye ortalama 3300 ila 5000 dolar arasında bir ücret kazanabiliyorlar. Çok dinlenme sayısına sahip sanatçılar bu kapsamda daha yüksek kazançlar elde edebiliyorlar. Spotify algoritması kapsamında her sanatçı için dinlenme sayısı ve ücretleri ayrı olarak belirleniyor. Her sanatçı 1 milyon dinlenmeye ulaşamayacağı için bu sayının altında kalanlar için de hesaplama yapılabiliyor. En düşük hesaplama ise 1000 dinlenme olarak temel alınıyor.

Spotify Kazançları Nasıl Belirleniyor?

Spotify kazançları sanatçılar için ek gelir ya da doğrudan ana gelir oluşturacak özellikler taşıyor. Ancak bu kazançların belirlenmesinde esasında platform ketum davranıyor ve hangi kriterlerin ne şekilde ölçüldüğüne tam olarak ulaşmak olanaklı değil. Platform, ödeme sayılarını oldukça gizli tutuyor fakat sanatçı hesapları fikir edinmek için akış hesaplayıcısı kullanabiliyor. Ayrıca bu kazançların hesaplanması için üçüncü taraf dinlenme hesaplayıcısı uygulamalar da mevcut. Uygulamalarda yer alan fiyatların da yine ortalama fiyatlar olduklarını da unutmamak gerekiyor.

Ödemeler kesinleştikten sonra ise sanatçıya ait olan hesaba ödeme gerçekleşiyor. Buradan gelecek olan gelir sonrasında sanatçı tarafından vergi kapsamında gösteriliyor ve vergilendirmeye tabii tutuluyor. Ülkelere göre bu durumda kısmen farklılık olsa da Türkiye’deki sanatçılar Spotify gelirlerini de vergi olarak kaydettirmek durumunda.

Spotify’da Nasıl Kazanç Elde Edilir?

Diğer platformlara göre kazanç kısmı çok bilinmese de aslında Spotify’da sanatçılara ücret vermekte ve böylece sanatçıların platformda yer alışlarını teşvik etmektedir. Sanatçılar Spotify’da yer almak için ajans üyelikleri dışında ücret ödemezler, Spotify da sanatçılardan ücret talep etmez. Ancak dinlenme üzerinden elde edilecek gelirlerden kendi belirlediği yüzdelik oranlar üstünden kesinti yapar. Bu kesinti genel olarak yüzde 30 civarında olur. Sanatçının kazancına göre ise bu oranlar yukarı ya da aşağıya doğru değişiklik gösterebilir.

Bu kapsamda Spotify’dan kazanç sağlamak için öncelikle yapılması gereken sanatçı profili oluşturmak yani platformda sanatçı olarak yer almaktır. Sonrasında ise platforma yüklenecek şarkılar dinlenmeye başladıkça kazanç elde etmek de mümkün hale gelebilecektir.

Ancak bu noktada özellikle ünlü olmayan ya da piyasaya yeni giriş yapmış olan sanatçıların bilmeleri gereken öncelikli konu dinlenme sayılarının düşük olacağıdır. Çünkü Spotify’da neredeyse sayısız şarkı ve sanatçı profili olduğundan normal koşullarda tanınmayan bir ismin platformda öne çıkması olanaklı değildir. Bu durumda ise SMMFruit tarafından sunulan Spotify dinlenme satın al hizmetinden yararlanabilirsiniz. İstediğiniz sayıda şarkılarınızın dinlenme sayısını yükseltecek olan bu hizmet, özellikle şarkılarının algoritmada öne çıkmasını ve bu sayede yeni dinleyicilere ulaşmak isteyenler tarafından önemli faydalar sunuyor.

Efe Onsoy
Author
Back